Bardzo wielu użytkowników dzierżawionych pojazdów decyduje się na wykup samochodu osobowego po zakończeniu leasingu. A jak odbywa się ta transakcja? Kto może nabyć auto po wygaśnięciu umowy? Czy wpływa to jakoś na bilans finansowy działalności gospodarczej? Już wyjaśniamy te kwestie.
Wykup samochodu po zakończeniu umowy – podstawowe informacje
Pojazd można nabyć na dwa sposoby, zależnie od tego czy leasing był finansowy, czy operacyjny. W przypadku finansowego auto staje się własnością klienta od razu po wygaśnięciu umowy. Dlaczego? Gdyż od momentu zawarcia umowy z firmą pojazd stanowił środek trwały korzystającego. Z kolei w systemie operacyjnym jest nieco inaczej. Osoba dzierżawiąca pojazd może, ale nie musi, skorzystać z prawa do wykupu auta po zakończeniu leasingu.
Samochód z leasingu można nabyć na użytek prywatny lub firmowy, za kwotę określoną wcześniej w umowie. Dokumenty regulują również termin, w którym należy uiścić należność. Może ona być przekazana wraz z ostatnią ratą miesięczną lub w innym, ustalonym czasie.
Działalność gospodarcza a wykup samochodu osobowego z leasingu po zakończeniu umowy
Pojazd, który nie został uprzednio wprowadzony do ewidencji środków trwałych, nie wpływa na bilans finansowy działalności gospodarczej. Przedsiębiorca otrzymuje za auto fakturę VAT i może wprowadzić je do firmy lub nie.
Jeśli pojazd nie zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych, to zostaje się jego właścicielem jako osoba prywatna. Rozwiązanie to jest korzystne z kilku powodów. Przede wszystkim po półkroku można go odsprzedać bez płacenia podatku dochodowego i naliczania podatku VAT. W przypadku korzystania z pojazdu (jako osoba prywatna) można zaliczyć w koszty 20% wydatków oraz odliczyć nawet 50% VAT od wydatków eksploatacyjnych.
Z kolei nabywając dzierżawiony samochód na firmę, oczywiście po zakończeniu umowy, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu pełną kwotę wykupu. Istnieje opcja odliczenia podatku VAT od zapłaconej kwoty, nawet w wysokości 50%. Co więcej, jest możliwe wliczenie do kosztów uzyskania przychodu nawet 75% wydatków