NOWY ŁAD a leasing – nowe przepisy

1 stycznia 2022 roku przyniesie wiele zmian. Jakie konkretnie? Z początkiem 2022 w życie wchodzi tzw. Nowy (Polski) Ład. Ten rządowy plan odbudowy gospodarki po pandemii Covid-19 obejmuje przed wszystkim kwestie podatkowe. Zmiany, które nastąpią w związku z wprowadzeniem planu, dotyczą wielu branż. Także samochodowej, co wzbudza liczne dyskusje wśród przedsiębiorców. Czy zatem Polski Ład wpływa na leasing aut? Co się zmieni? Czy są jakieś nowe przepisy? Już wyjaśniamy.

Dzierżawa samochodu do tej pory

Zazwyczaj przedsiębiorcy brali pojazd w leasing i użytkowali go przez kilka lat. Tak długo, jak trwała zawarta umowa. Gdy ta wygasała, chętnie korzystali z prawa do wykupu samochodu. Po nabyciu auta – po 6 miesiącach od wykupu do prywatnego majątku – sprzedawali je bez żadnych obciążeń podatkowych. Dla właścicieli firm proces ten jest, a właściwie był, bardzo korzystny pod względem finansowym.

M.in. z tego powodu owa forma dzierżawy samochodów cieszyła się dużą popularnością wśród polskich przedsiębiorców i była korzystniejsza niż np. wynajem długoterminowy. A dlaczego mówimy właśnie o tych aspektach leasingu? Bowiem, w związku z nowym ładem, właśnie to zmieni się najbardziej.

Nowe przepisy Polskiego Ładu a najem aut

Po zmianach, które czekają nas w 2022 roku, przedsiębiorcy dalej będą mogli sprzedać samochód bez podatku i składki zdrowotnej. Jednakże zyskają tę możliwość dużo później niż po 6 miesiącach od kupna pojazdu do majątku prywatnego. Kiedy? Dopiero po 6 latach od czasu wykupu samochodu z leasingu. Jeżeli ktoś zdecyduje się na sprzedaż przed upływem 6 lat, będzie zobowiązany do zapłacenia podatku od wartości pojazdu. To niejedyna zmiana.

Przepisy dot. wykupu auta w 2022

Do tej pory podatek VAT należało zapłacić od ostatniej raty leasingowej. Oznaczało to równowartość 1 proc. wartości danego samochodu. Nowy Ład sprawia, że od 2022 roku podatek VAT będzie płacony od rynkowej wartości pojazdu, nie ceny nabycia.

Zasady te obejmują wszystkie auta wykupione po 31 grudnia 2021.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Leasing dla nowych firm

Przedsiębiorstwa, które dopiero wchodzą na rynek, mają trudne zadanie. Aby się rozwijać muszą zdobywać klientów i świadczyć usługi wysokim poziomie, do których nierzadko potrzebny jest

Co to jest i na czym polega leasing zwrotny

Chociaż temat najnowszych i najpopularniejszych sposobów finansowania samochodu podejmowaliśmy już wielokrotnie, to jednak jest on na tyle obszerny, że wciąż pozostało wiele do powiedzenia. Znaczna

Pożyczka leasingowa dla firm

Przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność i kompletują flotę pojazdów, często rozważają różne sposoby nabycia samochodów. Jednakże, bez odpowiednio wysokiego kapitału lub kredytu, najem lub kupno

Słaby BIK i KRD a leasing

Wiele osób, które są zapisane do Biura Informacji Kredytowej i Krajowego Rejestru Dłużników, potrzebuje samochodu, a nie może sobie pozwolić na pożyczkę w banku. Czy

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?