Co to jest i na czym polega leasing zwrotny

Chociaż temat najnowszych i najpopularniejszych sposobów finansowania samochodu podejmowaliśmy już wielokrotnie, to jednak jest on na tyle obszerny, że wciąż pozostało wiele do powiedzenia. Znaczna liczba naszych Klientów – i nie tylko – chce wiedzieć co to jest i na czym polega leasing zwrotny, a także czy się opłaca i czy w ogóle warto go rozważać. Spieszymy więc z odpowiedzią!

Leasing zwrotny – co to jest?

Polska nazwa – niestety – nie jest zbyt precyzyjna. Dużo dokładniejsza jest nazwa angielska, sale and lease back. Oznacza to tyle, co “sprzedaj i wynajmij ponownie” i na tym (dosłownie!) polega ta usługa.

Przedsiębiorca, który jest właścicielem danego środka trwałego (w tym przypadku samochodu osobowego, dostawczego, ciężarowego etc.) sprzedaje go wybranej firmie leasingowej. Następnie, upoważniony przez umowę, nabywa prawo do korzystania z owego dobra na zwyczajnych warunkach najmu finansowego (to element zwrotny). Czas trwania dzierżawy, wysokość rat oraz inne indywidualne ustalenia, określa oczywiście umowa między stronami. Dokładnie tak, jak w przypadku najmu operacyjnego, alternatywnego i innych.

Co ważne, po sprzedaży właścicielem pojazdu staje się firma najmująca, choć korzysta z niego Klient. Transakcja zaś podlega opodatkowaniu. Należy zapłacić od niej podatek dochodowy oraz podatek VAT.

Kto może skorzystać z usługi?

Najem zwrotny jest kierowany przede wszystkim do tych przedsiębiorców, którzy potrzebują środków finansowych, nie chcą rezygnować z pojazdu (często niezbędnego do wykonywania pracy), a także nie chcą bądź nie mogą wziąć kredytu/pożyczki.

Leasing zwrotny – zalety

Każde rozwiązanie przynosi innego rodzaju, liczne korzyści. W tym przypadku również jest ich niemało. Umowa tego typu pozwala m.in.:

  • skorzystać z “zamrożonych” środków firmy;
  • poprawić płynność finansową;
  • uzyskać środki ze sprzedaży samochodu i przeznaczyć je np. na inwestycję w inny sprzęt lub spłatę długu;
  • korzystać z pojazdu tak, jak przed sprzedażą;
  • wliczyć comiesięczne raty najmu w koszty
  • oraz nabyć sprzedany wcześniej pojazd po wygaśnięciu umowy.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Leasing dla nowych firm

Przedsiębiorstwa, które dopiero wchodzą na rynek, mają trudne zadanie. Aby się rozwijać muszą zdobywać klientów i świadczyć usługi wysokim poziomie, do których nierzadko potrzebny jest

Pożyczka leasingowa dla firm

Przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność i kompletują flotę pojazdów, często rozważają różne sposoby nabycia samochodów. Jednakże, bez odpowiednio wysokiego kapitału lub kredytu, najem lub kupno

Słaby BIK i KRD a leasing

Wiele osób, które są zapisane do Biura Informacji Kredytowej i Krajowego Rejestru Dłużników, potrzebuje samochodu, a nie może sobie pozwolić na pożyczkę w banku. Czy

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?