Jak rozliczyć leasing auta osobowego?

W tym materiale podpowiemy, jak rozliczyć leasing auta osobowego. Jest to szczególnie istotne dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą i dzierżawiących pojazd w ramach leasingu operacyjnego.

Rozliczenie leasingu auta

W kosztach podatkowych można ująć opłaty (raty), płacone w terminach i wysokościach określanych przez umowę. Jednakże istnieją pewne limity, których nie należy przekroczyć, gdy chce się dodać raty w koszty podatkowe.

Dla samochodów spalinowych lub hybrydowych limit wynosi 150 000 zł, zaś dla aut elektrycznych jest wyższy, bowiem wynosi 225 000 zł. Przekroczenie limitu o daną kwotę sprawi, że nie będzie można jej dodać do kosztu podatkowego. Nieprzekroczenie limitu wiąże się z możliwością wpisania całości opłat, w koszty uzyskania przychodu.

Stawki te różnią się dla osób płacących VAT (dla tej grupy są to kwoty netto) oraz zwolnionych z tego podatku (zaś dla tej grupy, podane powyżej kwoty są wartościami brutto).

Leasing samochodów osobowych – VAT

Zwrot kosztów od aut osobowych w leasingu może się odbyć na dwa sposoby. Jest to zależne od sposobu użytkowania samochodu w firmie.

Pierwszy z nich to sposób mieszany. Polega on na użytkowaniu pojazdu w celach służbowych i prywatnych. W tym wypadku można odliczyć jedynie 50% kwoty podatku VAT zarówno od raty, innych opłat wynikających z umowy, a także od wydatków związanych z eksploatacja pojazdu, np. zakupu paliwa. W tym przypadku nie obowiązuje limit kwotowy. Oznacza to, że podatnik, do końca trwania umowy, może odprowadzić połowę podatku VAT z każdej faktury, otrzymanej przez dzierżawcę.

W przypadku, gdy auto służy jedynie do wykonywania czynności służbowych, przedsiębiorca może w pełni odliczyć podatek VAT zarówno od rat, jak i pozostałych wydatków związanych z korzystaniem z pojazdu (np. od paliwa, serwisu, wymiany części etc.)

Przed rozliczeniem samochodu osobowego należy poświadczyć, że był on wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Konieczne jest, aby:

  • zgłosić pojazd jako firmowy do US, na formularzu VAT-26,
  • prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu,
  • sporządzić regulamin wykorzystywania samochodu w firmie.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Leasing dla nowych firm

Przedsiębiorstwa, które dopiero wchodzą na rynek, mają trudne zadanie. Aby się rozwijać muszą zdobywać klientów i świadczyć usługi wysokim poziomie, do których nierzadko potrzebny jest

Co to jest i na czym polega leasing zwrotny

Chociaż temat najnowszych i najpopularniejszych sposobów finansowania samochodu podejmowaliśmy już wielokrotnie, to jednak jest on na tyle obszerny, że wciąż pozostało wiele do powiedzenia. Znaczna

Pożyczka leasingowa dla firm

Przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność i kompletują flotę pojazdów, często rozważają różne sposoby nabycia samochodów. Jednakże, bez odpowiednio wysokiego kapitału lub kredytu, najem lub kupno

Słaby BIK i KRD a leasing

Wiele osób, które są zapisane do Biura Informacji Kredytowej i Krajowego Rejestru Dłużników, potrzebuje samochodu, a nie może sobie pozwolić na pożyczkę w banku. Czy

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?