Przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność i kompletują flotę pojazdów, często rozważają różne sposoby nabycia samochodów. Jednakże, bez odpowiednio wysokiego kapitału lub kredytu, najem lub kupno pojazdu nie są możliwe. Istnieją jednak inne możliwości finansowania, choćby pożyczka leasingowa dla firm. Co to takiego? Kto może z niej skorzystać i czy warto rozważyć taką alternatywę dla kredytu? Zapraszamy do lektury, gdyż w tym materiale opowiadamy na te pytania.
Co to jest?
Świadczenie tego typu niewiele różni się od kredytu w banku. Można powiedzieć, że jest pewnego rodzaju formą pośrednią między kredytem a leasingiem operacyjnym. W przypadku tego typu transakcji to nie bank, a firma leasingowa jest organem udzielającym świadczenia.
Fundusze są udzielane jedynie na środki trwałe, np. samochody osobowe lub dostawcze. Zazwyczaj czas trwania umowy pożyczki nie ma ograniczeń. Przyjmuje się, że minimalny czas wynosi 6 miesięcy, a maksymalny 120 miesięcy, ale jest to zależne od potrzeb klienta i indywidualnych ustaleń między stronami.
Dla kogo jest przeznaczona ta forma finansowania?
Pożyczka jest korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy nie są płatnikami podatku VAT i z tego powodu mogą spotykać się z odmowami klasycznego leasingu. Ponadto oferta ta jest kierowana do firm, które zgłaszały chęć korzystania z dotacji unijnych lub już są ich beneficjentami.
Czy warto rozważyć pożyczkę leasingową dla firm?
Do największych zalet tego sposobu finansowania środków trwałych należy szybka i przystępna procedura, która wymaga minimalnych formalności, a także długi okres finansowania oraz stosunkowo niskie raty. Ponadto, w tym sposobie finansowania dóbr, przedsiębiorca staje się właścicielem tych środków trwałych, na które wziął dotację. Dodatkowo ten sposób finansowania wymaga minimalnego wkładu własnego, czasem nawet nie wymaga go wcale.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Przede wszystkim:
- pożyczka obniża ocenę punktową firmy,
- miesięczne raty są zwolnione z podatku VAT,
- okres spłaty świadczenia jest stosunkowo krótki,
- nie na każdy sprzęt można dostać dofinansowanie.